Klub Zaścianek - Synestezje: O tym, jak nie marnować słów

Synestezje: O tym, jak nie marnować słów

9.12 / niedz. / 18:00

DODATKOWE INFORMACJE

Wydarzenie
Jakub Ćwiek
Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

Jakub Ćwiek Popularny pisarz, aktywny działacz fandomu, konferansjer, publicysta, stand -uper. Od momentu debiutu, który miał miejsce w 2005 roku, autor nieustannie ugruntowuje swoją pozycję ważnego twórcy literatury fantasy na polskim rynku czytelniczym. W dorobku literackim pisarza szczególną popularnością cieszą się pozycje „Kłamca” oraz „Chłopcy”, rozpoczynające serie o tych samych tytułach. Autor był nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla dziesięciokrotnie, m.in. za "Chłopcy 3", "Zguba", "Bajka o trybach". Oprócz cyklu „Kłamca” i powiązanych z nim publikacji, równolegle Ćwiek wydaje również inne, niezależne książki. W 2007 roku swoją premierę miała powieść kryminalna pod tytułem „Liżąc ostrze”, a rok później ukazał się horror „Ciemność płonie”. Pisarz wyznał, że aby napisać tę ostatnią, spędził pół roku wśród bezdomnych na dworcu w Katowicach, by nabrać niezbędnego do skonstruowania fabuły doświadczenia. Łącznie bibliografia pisarza liczy już ponad 20 pozycji książkowych.

Na a podstawie „Kłamcy” w 2012 roku powstał również komiks: „Kłamca. Viva l'arte”. Scenariusz do niego opracował sam autor, natomiast rysunki wykonał Dawid Pochopień we współpracy z Grzegorzem Nitą. Twórczość polskiego pisarza charakteryzuje nagromadzenie różnorakich nawiązań do popkultury. W serii „Kłamca” czytelnicy mogą odnaleźć mnóstwo motywów znanych z różnych mitologii. W innych publikacjach natomiast pojawiają się nawiązania do m.in. znanych książek, filmów lub piosenek. Jakub Ćwiek mocno angażuje się w działalność fandomu. Nie tylko często gości na zjazdach fanowskich, ale ponadto sam był członkiem i wiceprezesem sekcji teatralnej o nazwie Słudzy Metatrona w Śląskim Klubie Fantastyki oraz założycielem grupy Browncoats of Poland, skupiającej fanów serialu „Firefly”.

Agnieszka Łopatowska Dziennikarka z powołania, menedżer z wyboru. Pracuje w portalu Interia.pl. Z największą przyjemnością pisze z podróży i rozmawia z fascynującymi ludźmi. W redakcji testuje sprzęty i wyznacza trendy. Wierzy, że jeśli kochasz swoją pracę, nie przepracujesz ani godziny. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Zasiada w Kapitule Nagrody Dziennikarzy Małopolski, współorganizuje galę wręczenia nagród. Prowadzi spotkania autorskie z pisarzami. Pracuje w biurze prasowym OFF Festivalu w Katowicach.