MARIA PESZEK W TRASIE Z KARABINEM [support: UNITRAPRODIŻ]

13 mar / 20:00

DODATKOWE INFORMACJE

Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

13 marca 2016 roku w krakowskim Klubie Studio wystąpi Maria Peszek - niepokorna wokalistka i aktorka. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty "Karabin", której premiera zapowiedziana jest na koniec lutego.

Będzie to kolejny koncept album artystki. Tym razem to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Jedenaście piosenek na niespokojne czasy. Radykalnie pacyfistyczne treści przewrotnie zestawione z tytułem.

Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst. Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna a świat bezwzględny żeby iść na czołgi z kwiatami. Można za to pisać piosenki. O nienawiści przeciw nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje. Karabin to pacyfistyczna płyta wyrażona militarnymi środkami. Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa. - opowiada artystka.

***

unitraprodiż – muzyczny duet, audiowizualny tercet. Eksperymentalny projekt jest z założenia parafrazą hip hopu. Za muzykę odpowiedzialny jest Ludwik Zamenhof, producent i dj. W tym celu wykorzystuje stare radio marki Unitra Diora, hałasy z otaczającej nas codzienności, szumy i industrialne brzmienia. Za warstwę liryczną odpowiada tm0026, artysta-poeta. Są to abstrakcyjne teksty śpiewane w charakterystycznym, autorskim stylu „brak flow”. Wszystkie wydawnictwa są konceptualne i spójne tematycznie. Pierwsza epka "Unitra EP" opowiada znane historię i bajki (min. o Czerwonym Kapturku i Calineczce) za pomocą technicznego i muzycznego języka. Druga płyta długogrająca "Kompozyty Tekstylne" skupia się historiach związanych z materiałami i tekstyliami. Na albumie znajdują się piosenki m.in. o Bluzie, Ręczniku czy o Filcu Technicznym. Na koncercie będziemy mogli usłyszeć premierowy materiał z ich najnowszej epki "Apokalispa".