Klub Studio - REBEKA [support: BY PROXY]

REBEKA [support: BY PROXY]

8.04 / pt. / 20:00

DODATKOWE INFORMACJE

Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

8 kwietnia w krakowskim Klubie Studio wystąpi grupa Rebeka. Początkowo był to solowy projekt Iwony Skwarek. W 2010 roku dołączył do niej Bartosz Szczęsny, który miał ją wesprzeć przy aranżowaniu utworów na koncerty – został na stałe. Od tego czasu Rebeka nabrała rozpędu.

Pierwszym wspólnym dziełem Rebeki był remiks piosenki "Roksana". W 2011 roku światło dzienne ujrzał singiel "Fail", wydany przez Brennnessel Records. Kolejne dwa utwory "Stars" oraz "Nothing To Give" ukazały się pod szyldem portugalskiej wytwórni Discotexas. W 2013 roku duet powrócił do Brennnessel Records i opublikował singiel "Melancholia".

Bardzo aktywna koncertowo grupa długo przygotowywała się do wydania debiutanckiego albumu, ale trud się opłacił. "Hellada" znalazła się na wysokich pozycjach wielu muzycznych podsumowań roku 2013, m.in. w radiowej Trójce, Brandnewanthem.pl czy T-Mobile Music, a Gazeta Wyborcza przyznała jej tytuł Polskiej Płyty Roku. Utwory zawarte na "Helladzie" wywołują skojarzenia z latami 80., gdy syntetyczne brzmienia mieszały się z gitarowymi u takich artystów jak New Order, Ultravox czy Depeche Mode. W listopadzie 2014 roku Rebeka wydała EP-kę "Breath", która znacznie różniła się od debiutu. Muzycy chcieli, by nowy materiał oddawał ducha koncertów, dzięki bardziej drapieżnemu i surowemu brzmieniu. Występny na żywo to ważna kwestia dla obojga muzyków, którzy ciężko pracują nad brzmieniem live, bo nie chcą po prostu odtwarzać materiału nagranego w studio. Dzięki temu na koncertach Rebeki często może nam się wydawać, że dany utwór słyszymy po raz pierwszy.

***

By Proxy to duet grający muzykę alternatywną. Tworzą go perkusista Jan Owsiński oraz odpowiedzialny za wokal, gitarę i sample Paweł Karski. Chłopcy nie boją się zabawy dźwiękiem i łączenia ze sobą gatunków totalnie skrajnych. Tak oto powstaje energetyczna mieszanka elektroniki, dubstepu, rocka i metalu, zaskakująca słuchacza każdym kolejnym dźwiękiem.

Znani początkowo pod nazwą Display, wydali EP Play This. Od 2011 roku występują w nowym składzie jako BY PROXY. Owocem tych zmian są dwie EP - They leave us i Full dark no stars oraz debiutancki album Ecotone, dostępny w wersji cyfrowej na wszystkich platformach muzycznych.

Zespół cały czas sporo koncertuje. Jak dotąd By Proxy grali już we wszystkich większych miastach Polski. Dzielili scenę m.in. z Sorry Boys, Skubasem, Królem, Izą Lach czy Markiem Piekarczykiem. Docenieni przez T-Mobile Music, zwyciężyli w klubowych przesłuchaniach Zrób Głośniej!. W konkursie Skoda Auto Muzyka zostali zespołem tygodnia i doszli do samego finału.