Klub Studio - HUNTER [support: THY DISEASE, ZIEMIA ZAKAZANA]

HUNTER [support: THY DISEASE, ZIEMIA ZAKAZANA]

9.04 / sob. / 19:00

DODATKOWE INFORMACJE

Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

9 kwietnia w krakowskim Klubie Studio wystąpi Hunter - zespół powstały w Szczytnie w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Pawła 'Draka' Grzegorczyka oraz perkusisty Grzegorza 'Brooza' Sławińskiego. Nazwa grupy pochodzi od tytułu piosenki zespołu Def Leppard "Die Hard The Hunter". Hunter od początku istnienia aktywnie koncertował, również poza granicami kraju.

Po jednym z występów w Niemczech w 1991 roku zespół otrzymał propozycję wydania płyty. Debiutancki album zatytułowany "Requiem" wydany został przez Meridian Publishing w grudniu 1995 roku. Skład Huntera tworzyli wówczas: Paweł Grzegorczyk (gitara, śpiew), Tomasz Goljaszewski (bas) oraz Grzegorz Sławiński (perkusja).

W 1996 roku Hunter zagrał przed kilkudziesięciotysięczną publicznością podczas Przystanku Woodstock jako kwartet - ponownie z Robertem Ropiakiem, który powrócił do zespołu na trzy lata. W 1999 roku zastąpił go Piotr Kędzierzawski. Zmiana nastąpiła również na pozycji basisty - do grupy w miejsce 'Goliasha' dołączył Konrad 'Saimon' Karchut.

W 2001 roku do sklepów trafiło wydawnictwo "Live", na którym znalazło się 9 nagrań zarejestrowanych podczas festiwalu Przystanek Woodstock oraz dodatkowo studyjna wersja utworu "Kiedy Umieram" i teledyski do pochodzących z debiutanckiego krążka kompozycji "Freedom" i "Screamin' Whispers".

Na początku 2002 roku, podczas koncertu charytatywnego Wielkiej Orkiestry w Szczytnie, nagrany został z klip do "Kiedy Umieram...". Produkcja - zarówno w wersji audio jak i video pojawiła się w stacjach radiowych oraz telewizyjnych. "Kiedy Umieram..." zapoczątkował jednocześnie nowe oblicze zespołu, jeżeli chodzi o samą muzykę. Kompozycje zyskały ciężar i były nieco wolniejsze od poprzednich. Wykorzystano również po raz pierwszy w tle instrumenty klawiszowe.

Trzeci album - "Medeis" - wydany został w roku 2003, a już rok później ukazała się jego reedycja w formie digipacka. W tym czasie do składu dołączył skrzypek - Michał Jelonek. W latach 2002-2004 zespół zagrał na Przystanku Woodstock, gdzie otrzymał od 200-tysięcznej publiczności Złotego Bączka. Zostało to zarejestrowane i wydane przez firmę Złoty Melon jako pierwsze oficjalne DVD.

Kolejny album "T.E.L.I..." trafił do sklepów wiosną 2005 roku, a w grudniu ukazała się jego anglojęzyczna wersja.

W listopadzie 2006 grupa wydała dwupłytową kompilację zatytułowaną "HolyWood". Na płycie DVD znalazł się zapis dwóch Przystanków Woodstock (z roku 2003 i 2004), a także wiele materiałów dodatkowych. Na płycie CD z kolei zamieszczono polskojęzyczną wersję utworu "Fallen" - tym razem pod tytułem "Spadany" oraz nagranie "Easy Rider" z gościnnym udziałem Krzysztofa Daukszewicza.

Z końcem roku 2008 współzałożyciel Huntera - Grzegorz Sławiński opuścił grupę. W jego miejsce do zespołu dołączył Dariusz "Daray" Brzozowski (Dimmu Borgir, Vesana, Black River).

W kwietniu 2009 roku ukazała się nowa płyta zespołu, zatytułowana "HellWood". W związku z tym, że tekstowo nawiązuje do ulubionych filmów zespołu powstały dwa parafilmowe klipy do piosenek Labirynt Fauna oraz Strasznik.

W roku 2011 zespół promował najnowsze wydawnictwo HUNTER – XXV Lat Później (2DVD/3CD), zawierające 2 koncerty, ponad 1800 zdjęć, materiał dokumentalny i archiwalny oraz videoklipy. "Imperium" to tytuł najnowszej płyty Huntera, z 2013 roku. Rok po wydaniu "Królestwa", które otrzymało status Złotej Płyty.

***

HUNTER w PALLADIUM to zapis koncertu, który odbył się 15.XI.2013 roku z myślą o kolejnym, po "Hunter - XXV lat później", oficjalnym wydawnictwie DVD. Ostatecznie Hunter postanowił udostępnić go jednak całkowicie za darmo na swoim kanale YouTube jako prezent dla Fanów z okazji obchodzonego w tym roku XXX-lecia zespołu. Zespół zaprosił podczas koncertu na scenę wielu wyjątkowych gości jak Chór Kantata pod dyrekcją Mariusza Pardo, Tomka "Kasprola" Kasprzyka z Antyradio, który zagrał w finale na skrzypcach a także specjalną grupę rekonstrukcyjno-inscenizacyjną. Prace nad blisko dwugodzinnym zapisem trwały bardzo długo, ponieważ zespołowi zależało, żeby pod względem obrazu jak i dźwięku jak najwierniej oddać atmosferę tamtego wieczoru. Zarówno Jacek Miłaszewski, który odpowiada za miks dźwięku jak i ekipa rejestrująca obraz, czyli Mania Studio z Manią oraz głównym edytorem, czyli Michałem "Bersonem" Berensztajnem na czele wykonali tytaniczną pracę, żeby do tego doprowadzić. Niesamowity show na żywo podczas koncertu stworzyli także wieloletni przyjaciele zespołu, czyli dźwiękowiec Marcin "Marcel" Płoński oraz oświetleniowiec Kamil "Dejot" Borzeski przy nieocenionej pomocy ekipy technicznej Huntera i samego Klubu Palladium. Wszyscy oni sprawili, że wieczór 15 listopada 2013 roku przeszedł do historii zespołu jako moment wyjątkowy i pełen magii.

Oto link do pełnego zapisu koncertu, który odbył się 15.XI. 2013 roku w warszawskim Palladium - http://youtu.be/Ylcq2S3GRBI
Oraz specjalna playlista, zawierająca wszystkie utwory tego koncertu, umieszczone w niej oddzielnie ale ułożone chronologicznie - http://www.youtube.com/playlist?list=PLjuKY_Jr3uj-aJfwikCc2ne_9fFlxfk1u

_Prace nad tym blisko dwugodzinnym zapisem trwały bardzo długo. Zależało nam jednak na tym, żeby tak pod względem obrazu jak i dźwięku jak najwierniej oddać atmosferę tamtego wieczoru. Zarówno Jacek Miłaszewski, który odpowiada za miks dźwięku jak i Ekipa Mania Studio z Manią oraz głównym edytorem, czyli Michałem "Bersonem" Berensztajnem na czele wykonali tytaniczną pracę, żeby do tego doprowadzić. Niesamowity show na żywo podczas koncertu stworzyli także wieloletni nasi Przyjaciele, z którymi tułamy się po klubach i festiwalach od wielu już lat, czyli dźwiękowiec Marcin "Marcel" Płoński oraz oświetleniowiec Kamil "Dejot" Borzeski, przy nieocenionej pomocy ekipy technicznej Huntera (Andrzeja Jacha, Ronniego, Maliniaka, Przema, Janusza i Ewy) a także samego Klubu Palladium.__Wszyscy oni sprawili, że wieczór 15 listopada 2013 roku przeszedł do historii zespołu jako bardzo wyjątkowy i pełen tego, czego właściwie szukamy i próbujemy stworzyć od samego początku naszego istnienia - MAGII :) Oddając ten koncert Waszym zmysłom mamy nadzieję, że klikając w link prowadzący do niego doświadczycie jej tak jak my i Wszyscy, którzy byli z nami w Palladium tego wieczoru_ - Hunter

***

Grupa Thy Disease powstała 1999 roku w Krakowie z incjatywy gitarzysty Dariusza Stycznia pseudonim "Yanuary" łącząca w swojej twórczości elementy nowoczesnego groove / death metalu z silnymi wpływami industrialu okraszonymi elektronicznymi brzmieniami. W 1999 r. w Yaro Home Studio zarejestrowano pierwsze demo "Art Of Decadence". Tego samego roku ukazał się debiutancki album grupy pt. "Devilish Act of Creation“ uznany przez czytelników czasopisma Metal Hammera za debiut roku. Na przełomie 2003 i 2004 roku grupa nagrała trzeci album pt. "Neurotic World of Guilt". Wydawnictwo spotkało się z pozytywnymi recenzjami zarówno fanów jak i krytyków, był to również ostatni LP firmowany przez Metal Mind Records. W 2006 roku zespół podpisał nowy kontrakt z firmą wydawniczą Empire Records i ukazał się czwarty album grupy zatytułowany "Rat Age (Sworn Kinds Final Verses)". Był to przełom w dyskografii Thy Disease, w Polsce płyta sprzedała się w nakładzie 5000 sztuk. W 2009 roku THY DISEASE podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Mystic Production opiewający na trzy płyty. 30 listopada tego samego roku ukazał się piąty album zespołu zatytułowany "Anshur-Za". Zespół przez wszystkie lata swojej aktywności na scenie zagrał dziesiątki tras oraz festiwali w kraju i zagranicą m.in. Metal Heads Mission, Hard Rock Laager, Metalnania, Metal Crowd, Castle Party i wiele innych. Po wielu zmianach personalnych w składzie w 2014 szósty album formacji "Costumes of Technocracy ukazał się nakładem Mystic Production. Promują go trzy single – Slave State, Holographic Reality oraz Global Technocratic Prison.

www.facebook.com/thydisease

***

Ziemia Zakazana powstała w marcu 2013 roku. Po miesiącu istnienia na fanpage'u pojawił się pierwszy singiel wraz z teledyskiem do utworu "Dla Was Piekło", a zespół rozpoczął koncertowanie. Bardzo szybko zaczął być dostrzegany przez media, jak również osiągać wyróżnienia na festiwalach i przeglądach (m.in. GramOffOn, Góra Rocka, eliminacje do LuxFest), a na pewno szczególnym wydarzeniem dla tak młodej kapeli była możliwość otwarcia sceny Antyradia na jednym z największych polskich festiwali metalowych - MetalFest 2013 w Jaworznie, gdzie został zarejestrowany klip do utworu „Inny”. W międzyczasie 22 lipca 2013r. zespół nakładem własnym wypuścił Extended Play 13', która w pierwszych tygodniach sprzedaży przekroczyła kilkadziesiąt egzemplarzy i kilka tysięcy wyświetleń na portalu YouTube. Za realizację dźwięku na krążku odpowiedzialny był Tomasz Zed Zalewski. Pięć miesięcy od ogłoszenia światu nazwy 'Ziemia Zakazana' zespół został zaproszony do udziału w jednej z największych tras koncertowych na terenie kraju - 'Imperium Tour' zespołu HUNTER (nadmienić trzeba, że bilety na wszystkie koncerty były wyprzedane). Pół roku od powstania nowego projektu na polskiej scenie muzycznej Ziemia Zakazana stała się coraz częściej rozpoznawalną marką mocnego grania. Kolejnym sukcesem była wygrana w ProRock Night at Graffiti - Lublin, co zapewniło kapeli m.in. występ z zespołem Proletaryat oraz udział na Festiwalu Wszytko Gra w Zamościu. Niemal w tym samym czasie miała miejsce premiera teledysku do utworu 'Bezimienni', który oparł się w dużej mierze na materiale kręconym podczas koncertów z trasy 'Imperium'. Tak samo jak w przypadku wszystkich klipów - realizacją zajęła się leszczyńska grupa filmowa Studio Kaloryfer. W styczniu 2014r. Ziemia Zakazana po raz pierwszy zagrała koncert na Wyspach, a był to WOŚP w Hull. Niedługo później okazało się, że znów polecą do Anglii i będzie to wspólny występ wraz z zespołem Lady Pank w muzycznej świątyni Londynu - IndigO2 Arena. Stało się tak dzięki wygranej w konkursie 'Zagraj z...' organizowanym przez SignTyp Events wraz z Super Expressem i Radiem Wawa. Z kilkunastu zakwalifikowanych kapel internauci wybrali półfinałową piątkę, następnie jury w składzie Robert Jasiewicz, Jan Borysewicz i Monika Król zdecydowało, że zwycięstwo bezapelacyjnie należy się Ziemi Zakazanej. Jan Borysewicz wyznał na stronie organizatora konkursu, że ten zespół ma w sobie tyle energii i ciekawej kreacji, że to właśnie oni powinni zagrać z Lady Pank. Również Robert Jasiewicz zastanawiając się nad oddaniem swojego głosu, myślał o tym, który z finalistów najbardziej rozgrzeje publiczność. Nagrodę podczas koncertu wręczyła Kasia Kowalska. Po tym wydarzeniu materiały o zespole pojawiły się m.in. na portalu Onet, w TVP oraz licznych rozgłośniach radiowych. W maju muzycy weszli do Sound Division Studio w Warszawie, by zarejestrować utwory na swoją debiutancką płytę. Znalazło się tam 12 kompozycji, a w dwóch gościnnie pojawił się sam Michał Jelonek. Inżynierią dźwięku zajął się Filip 'Heinrich' Hałucha. 10 kwietnia 2015r. album pt. „Nieśmiertelność” wydany za pośrednictwem wytwórni Fonografika trafił do oficjalnej sprzedaży. Premierze towarzyszyło wypuszczenie teledysku do utworu „Poza ciałem” i promocyjna trasa koncertowa. Rok 2016 rozpoczął się kolejnym sukcesem - portal DeathMagnetic.pl wyróżnił Ziemię Zakazaną w kategorii Płyta Roku 2015-Polska.Niestety w międzyczasie doszło do licznych konfliktów i rozłamu wewnątrz kapeli, czego skutkiem było odejście wokalisty Grzegorza Żygonia. Niedługo po tym zdarzeniu zespół zdecydował się opuścić również basista Kacper Brzeskot. Gitarzysta Maciej Rosik z perkusistą Szymonem Wawrockim postanowili nie zaprzepaścić dorobku artystycznego, podźwignęli się i pełną parą ruszyli do pracy wraz z odnowionym składem. Muzycy nie zwalniają tempa i oprócz tworzenia utworów na nową płytę mają w planach kolejne koncerty.