COMA [support: THE FREEBORN BROTHERS]

28 lut / 20:00

DODATKOWE INFORMACJE

Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

Coma powraca do Krakowa - 28 lutego 2016 roku wystąpi w Klubie Studio! Jako support wystąpi grupa The Freeborn Brothers.

Zespół Coma jest znany fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Grupa powstała w 1998 r. W maju 2004 r. wydała swój pierwszy album pt. "Pierwsze Wyjście z Mroku", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków, branżę i, co najważniejsze, przez publiczność. Płyta została nagrodzona m.in Fryderykiem w kategorii: Album Roku – Rock. W tym samym roku Coma została laureatem 25 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Przez kolejne lata zespół wydał 5 płyt studyjnych, z których 3 pokryły się platyną i złotem, oraz 3 wydawnictwa koncertowe (Platynowa i Złota płyta). Zespół otrzymał za każdy z polskich albumów studyjnych statuetkę Fryderyka w kategorii Album Roku - Rock, oraz w kategorii: Zespół Roku i Wokalista Roku – Piotr Rogucki.

Coma wydała dwa albumy angielskojęzyczne: "Excess" oraz "Don’t Set Your Dogs On Me", które ukazały się na całym świecie. Wokalista zespołu - Piotr Rogucki, także aktor - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Kazimierza Solskiego w Krakowie, jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach piosenki artystycznej min: 2. nagroda na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie 2002, Grand Prix Festiwalu Piosenki Aktorskiej Wrocław 2004, Grand Prix Festiwalu Spotkania Zamkowe w Olsztynie 2004, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w 2004 r. Wydał dwa albumy solowe: "Loki – Wizja Dźwięku" (2011 r.) oraz "95-2003" (2012 r.). Od trzech edycji jest też jurorem w programie Must Be The Music w telewizji Polsat.

Przez cały okres od czasu pierwszego wydawnictwa zespół Coma nieprzerwanie koncertuje. W latach 2007 – 2009 Coma supportowała m.in Pearl Jam, Linking Park podczas koncertu na Stadionie w Chorzowie, a także występiła na Metal Hammer Festival w Spodku przedgrupą Tool.

W 2013 r. Coma uczestniczyła w europejskiej trasie koncertowej z szwedzkim zespołem Therion. Ta grudniowa trasa obejmowała 6 europejskich miast Romangnano (Włochy), Pratteln (Szwajcaria), Paryż (Francja), Londyn (Anglia), Leeuwarden (Holandia) oraz Frankfurt nad Menem (Niemcy) i cieszyła się sporym zainteresowaniem. W ostatnich latach zespół Coma z powodzeniem pojawił się na trasie w Wielkiej Brytanii na serii koncertów: Manchester, Londyn, Sheffield, Birmingham, Southampton, Liverpool.

W czerwcu 2009 r. miał miejsce specjalny koncert zespołu Coma wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Gdańskich - marzenie każdej rockowej grupy. W kolejnych latach zespół wraz z orkiestrą występował kilkukrotnie w różnych miejscach w Polsce. Koncerty symfoniczne Comy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a bilety na te wydarzenia wyprzedają się kilka miesięcy przed koncertami.

***

The Freeborn Brothers to Niko, Mateusz i nowy członek zespołu, Krzysiek. Miłość do muzyki, potrzeba bycia na scenie i bawienia publiczności zmobilizowała ich do zorganizowania się, ruszenia w drogę i stworzenia tej niesamowitej orkiestry! Za każdym razem, kiedy zastanawiasz się, jak opisać kapelę, jaką łatkę jej przyczepić i do jakiej wrzucić szufladki i nie masz zielonego pojęcia, bo różnorodność muzyki jest tak szeroka i wielostronna, masz do czynienia z czymś unikalnym i niepowtarzalnym. Tak właśnie dzieje się, kiedy słuchasz FBB. Ta niebezpieczna mikstura kradnie ludzkie dusze w każdym miejscu, które odwiedzą.

Bezustannie koncertują po Europie, w 2014 wystąpili około 200 razy. Muddy Roots Europe Festival, Country Charro Festival czy Van Thom Weekender i Tattoo Konwent Katowice to tylko kilka z wielu miejsc, które odwiedzili w ponad 14 krajach. I na dodatek nie zwalniają tempa, plany na rok 2015 mają jeszcze bardziej ambitne- wyruszają do Brazylii i USA, no i oczywiście dalej będą jeździć po całej Europie!

Nagrali dwie płyty, pierwsza „Two Man Orchestra” nagrana w październiku 2013. Jest surowa, jest brudna i faktycznie brzmi jak dwuosobowa orkiestra. Zawiera bombę energetyczną- piosenkę „Rolling and Rolling”, „Poor Widow”znaną jako „Black Burrito Song”, czy złowieszczy walc „The Night I Die”, który podczas ich występów zamienia się w zbiorowy egzorcyzm. Druga płyta nazywa się „Gypsy Hobo Thash Grass”i ten tytuł pokazuje drogę, którą FBB zamierza iść. Więcej melodii, kawałki zagrane z sercemi i duszą. Piosenki takie jak „I See It In Your Eyes”, „Down to Hell” czy „Road Ends on Forever”są świetnym przykładem tej muzycznej ścieżki. Oba albumy są bliskie korzeni i folku, ale trudno wrzucić je do tego samego worka z tymi gatunkami… FBB budują ich własne brzmienie, które można rozpoznać wszędzie.

Koncert z muzyką na żywo połączony ze zwariowanym teatrem i dziwacznym cyrkiem… jeśli myślisz, że te rzeczy wciągają wszystkich, jeśli myślisz, że to jest to… NIE! Dodaj szalone cygańskie tańce, nieskończone pokłady energii i zabawę, wtedy możesz mieć zarys tego, co dzieje się podczas koncertów FBB. Każdy występ jest inny, nie ma u nich za grosz rutyny, możesz zobaczyć ich po raz setny i nigdy się nie znudzisz.

Skład:

Niko Soszynski – banjo, perkusja, wokal
Mateusz Plesniak – akordeon, gitara, wokal
Krzysiek Pasieka – kontrabas, gitara, wokal