KLUB STUDIO - UK

UK

klubstudio - UK

30.05.2012 / śr. / 20:00


Organizator

Fundacja ACADEMICA

OPIS WYDARZENIA


WYDAWNICTWO "ROCK-SERWIS" PIOTR KOSIŃSKI ZAPRASZA

NA JEDYNY POLSKI KONCERT LEGENDARNEJ FORMACJI

UK

EDDIE JOBSON JOHN WETTON

ALEX MACHACEK GARY HUSBAND

30.05.2012 Kraków - Klub "Studio" godz. 20.00

www.rockserwis.pl www.ticketpro.pl www.eventim.plZespół U.K. powstał w połowie lat 70. z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez King Crimson, z którym obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy Eddiego Jobsona (klawisze, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z Roxy Music, a Bruford zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, U.K. nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu "U.K", po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu Terry'ego Bozzio (perkusja) przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, "Danger Money". Rok później, w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów dotyczących stylu przyszłych nagrań, U.K. przestał istnieć.

Po ponad 20 latach, między 1995, a 1998 rokiem, Jobson i Wetton wznowili współpracę i pojawiła się szansa na nową płytę zatytułowaną "Legacy", jednak ostatecznie do sfinalizowania projektu nie doszło.

10 lat później, w październiku 2007 roku Jobson ogłosił powstanie nowego zespołu - UKZ, w którego składzie znaleźli się Aaron Lippert (śpiew), Trey Gunn (gitara, bas, Stick) i Marco Minnemann (perkusja). W marcu 2009 roku UKZ wydał EPkę zatytułowaną "Radiation".

Wreszcie pod koniec 2009 roku z inicjatywy Eddiego Jobsona doszło do pierwszych po 30-letniej przerwie koncertów, podczas których Jobson i Wetton pojawili się obok siebie na scenie! I - co było prawdziwą sensacją - te koncerty odbyły się w Polsce! Podczas trzech wieczorów w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy zespół w składzie: Jobson, Wetton, Tony Levin, Marko Minnemann i Greg Howe zaczarował publiczność utworami z dorobku UK i m.in. King Crimson.

W 2012 roku Eddie Jobson ponownie doprowadził do reaktywacji zespołu i zorganizowania trasy koncertowej pod hasłem "UK 2012 Night After Night". Zespół w Europie pojawi się w składzie: Eddie Jobson (viol, keyb), John Wetton (bass, voc), Alex Machacek (guitar) - znakomity gitarzysta okreslany mianem austriackiego Allana Holdswortha i Gary Husband (drums) - legendarny jazzowy perkusista i pianista.

Eddie Jobson - klawiszowiec i skrzypek, a także kompozytor, aranżer, autor tekstów, realizator i producent nagrań. Swoją karierę rozpoczął jako siedemnastolatek i występował między innymi w Roxy Music, grupie Franka Zappy, Curved Air, U.K. i Jethro Tull. W latach 80. nagrał dwie solowe płyty, "Zinc - The Green Album" i "Theme Of Secrets".

John Wetton - gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował między innymi z zespołami King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash czy U.K., a także jako muzyk sesyjny z Brianem Eno, Bryanem Ferrym i Philem Manzanerą. Nagrał też wiele albumów solowych. Światową sławę zyskał w 1982 roku z zespołem Asia po wydaniu debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej "Asia".

Alex Machacek - jazzowy gitarzysta i kompozytor pochodzenia austriackiego. Zafascynowany twórczością Joe Passa, Allana Holdswortha i Franka Zappy. Nagrał kilka albumów solowych. Współpracował z Terrym Bozzio, Eddie Jobsonem i Treyem Gunnem w UKZ, a ostatnio z Planet X i Virgil Donati Band.

Gary Husband - jazzowy perkusista i pianista mający na swoim koncie współpracę z całą śmietanką muzyków rockowych, bluesowych i jazzowych. Jego nazwisko pojawiło się na okładkach płyt m.in.: Johna McLaughlina, Jacka Bruce'a, Robina Trowera, Allan Holdsworth Trio, Mike'a Sterna, Billy Cobhama, Jeffa Becka, Gary Moore'a, Level 42, Andy Summersa, Mike & The Mechanics , Jimmy'ego Naila, Chrisa Squire'a, Ala Jarreau i wielu wielu innych. Wydał kilka albumów solowych.

GALERIA