KLUB STUDIO - The Neal Morse Band

The Neal Morse Band

klubstudio - The Neal Morse Band

10.06.2022 / pt. / 20:00


Organizator

Rock-Serwis

OPIS WYDARZENIA


Ścieżka kariery Neala Morse'a jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, nagłych zmian i miłych niespodzianek - podobnie jak epickie kompozycje rocka progresywnego, z których stał się znany. Neal zachwyca swoją muzyczną płodnością, wyznaczając kamienie milowe zarówno w studiu, jak i w trasie z wieloma zespołami, których jest częścią.

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90., kiedy założył zespół Spock's Beard, którego debiut "The Light" okazał się niespodziewanym sukcesem. W ciągu następnych 7 lat Spock's Beard wydał 6 uznanych przez krytyków albumów studyjnych i wiele wydawnictw na żywo, jednocześnie zdobywając rzeszę zagorzałych fanów w społeczności "prog rocka".

W 2000 roku założył Transatlantic z Mike'iem Portnoyem, Petem Trewavasem i Roine Stolte'em. W ciągu niezwykle krótkich, ale owocnych kilku wspólnych dni, stworzyli "SMPTe", potężny progresywny album, który zachwycił krytyków i fanów. Wydany dwa lata później "Bridge Across Forever" umocnił ich pozycję na rynku. Po wydaniu przez Spock's Beard dwupłytowego koncepcyjnego albumu "Snow", Morse zaszokował swoich zwolenników oświadczeniem, że odchodzi od muzyki… bez wskazania, dokąd zmierza. Jednak nalegał, by jego koledzy z zespołu kontynuowali karierę bez niego. Tak się stało.

Po chwili wytchnienia, w końcu poczuł, że Bóg skłania go do ponownego pisania. Tym razem jednak muzyka miała być natchnioną ścieżką dźwiękową i rodzajem wyznania wiary. Od tej pory poza działalnością podstawową wydawał sporo

Kontynuował współpacę z Transatlantic (albumy "Kaleidoscope" i koncertowy " KaLIVEoscope"), działał w ramach innej super-grupy Flying Colors (w której grał obok Mike'a Portnoya, Steve'a Morse'a, Dave'a Larue i Casey McPhersona), by wreszcie założyć swój własny The Neal Morse Band.

Zespół The Neal Morse Band (obecnie NMB) powstał w 2012 roku, a w jego składzie znaleźli się: Mike Portnoy (perkusja, wokal), Randy George (bas), Bill Hubauer (instrumenty klawiszowe, wokal) i Eric Gillette (gitary, wokal). Pierwszy album zespołu, The Grand Experiment, pokazał zarówno świeżość, jak i dojrzałość, które zostały rozwinięte w 2016 roku na The Similitude Of A Dream i w 2019 roku w The Great Adventure. W czerwcu 2021 NMB ogłosili wydanie długo oczekiwanego, czwartego albumu studyjnego "Innocence & Danger", który ukaże się 27 sierpnia 2021 roku i w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie będzie koncept-albumem. To jak podkreśla Mike Portnoy zbiór niepowiązanych tematycznie piosenek. Zespół w ten sposób nawiązuje do swojego debiutu.

Nagrywanie materiału przebiegło bardzo sprawnie. Członkowie zespołu wzajemnie się inspirowali i współpracowali, by wydobyć z muzycznych pomysłów każdego z nich to, co najlepsze. Neal Morse zapewnił, że będzie to materiał różnorodny - "znajdziecie na albumie kilka epickich fragmentów, w tym jeden niemal półgodzinny i jeden prawie dwudziestominutowy, w towarzystwie krótszych form, bliższych popowej, lżejszej estetyce, a także nagrania nieco cięższe, bardziej energetyczne czy też zawierające partie akustyczne."

GALERIA


WIDEO