KLUB STUDIO - Fisz Emade Tworzywo

Fisz Emade Tworzywo

Ballady i Protesty

klubstudio - Fisz Emade Tworzywo Ballady i Protesty

5.03.2023 / niedz. / 20:00

THE DOORS: 18:30
Galeria zdjęć

Organizator

Fundacja ACADEMICA

OPIS WYDARZENIA


„Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów, jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian. Na płycie znajdziemy 18 utworów, w nagraniach których udział wzięli m.in. Mariusz Obijalski (instr. klawiszowe), Michał Sobolewski (gitary), Marcin Pendowski i Staszek Wróbel (bas), oraz wokalistka zespołu Shyness! i Rebeka Iwona Skwarek i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Fisz Emade Tworzywo - jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub okołohiphopowo-eklektycznej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie. W wersji koncertowej występują jako FISZ EMADE TWORZYWO w mocno poszerzonym składzie wsparci znakomitymi muzykami. Ich płyta „Mamut”, wydana w 2014 roku, to jedno z największych dokonań zespołu. Uznana przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę roku, uzyskała status Platynowej Płyty, została również laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Elektronika/ Indie/Alternatywa. 9 marca ukazała się kompilacja nagrań zespołu podsumowująca działalność Fisz Emade w latach 2000- 2011. To czas kiedy płyty Tworzywa zdominowane były przez rap, narracyjne utwory, nie tak melodyjne i rozśpiewane jak późniejszy okres twórczości. Pełne dystansu i poczucia humoru ale i refleksyjne teksty, to często długie monologi, narracyjne formy doskonale oddające klimat muzyczny lat 90, kiedy to hiphop był gatunkiem dla braci wręcz rewolucyjnym. „Chociaż trudno mi określić dzisiaj gatunek muzyki, którą dzisiaj tworzymy, to nie ma wątpliwości, że nie brzmiała by tak a być może w ogóle nie było by nas na scenie muzycznej gdyby nie hiphop lat 90tych i muzyka takich grup jak Tribe Called Quest i BEASTIE BOYS” mówi Fisz.

Jako support zobaczymy Lupermana - Michał Wójcik.

Michał Wójcik - wrażliwy obserwator rzeczywistości, autor tekstów i muzyki, który wykorzystując dobrodziejstwa XXI sam sobie zagra i zaśpiewa. Gitara i ukulele za sprawą maszyny loopującej, tworzą kolejne partie dźwięków, stwarzając wrażenie słuchania muzyki granej przez cały zespół. Stąd właśnie nazwa Luperman. Solowa działalność Michała miała swoje początki podczas koncertów ulicznych w Krakowie. Kładka Bernatka stała się miejscem, gdzie często można było posłuchać muzyki artysty. Żywiołowe reakcje, wspólne wykony i długie rozmowy z przechodniami były paliwem napędowym do dalszej pracy nad materiałem. Koncert w Radiu Kraków w ramach programu #misjapolskamuzyka, był momentem przełomowym w działalności Lupermana. Materiał video zarejestrowany podczas koncertu w Studiu Koncertowym Radia Kraków im R. Bobrowskiej, stał się, jak się później okazało, przepustką do zagrania koncertów w wielu miejscach Polski. Łapcie jego energię, zatrzymajcie się, posłuchajcie. Będziecie bogatsi po tym spotkaniu. Obecnie Luperman pracuje nad nagraniem debiutanckiej płyty. Michał Wójcik - Luperman Kiedyś gitarzysta i wokalista zespołów Via Rei i Mei Dei. Obecnie gitarzysta grupy Monofon, której debiutancka płyta “Monomiasta” ukazała się 16 września 2022 roku, nakładem wydawnictwa Mystic Production.

GALERIA


WIDEO