Klub Studio - Synestezje: Dikanda & Marko Kukobat oraz Kroke & Maja Sikorowska

Synestezje: Dikanda & Marko Kukobat oraz Kroke & Maja Sikorowska

22.11 / pt. / 19:00 / BRAMY: 18:00

DODATKOWE INFORMACJE

Wydarzenie
Dikanda
Kroke
Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

WIDEO

OPIS WYDARZENIA

DIKANDA to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym "Płyta roku" niemieckiego czasopisma "Folker" przyznana w 2005 roku za "Usztijo". Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - "dikandisz". Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością. WAŻNE WYSTĘPY I NAGRODY • Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 1999 – I nagroda • Festiwal Eurofolk 1999 – I nagroda • Montreux Jazz Festival – Montreux 2001 • Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole 2001, 2002 • Sziget Festival – Budapeszt 2003 • Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za płytę Jakhana Jakhana 2002 • Festiwal Folkherbstfestival Plauen 2004 – I nagroda i nagroda publiczności • Występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce 2008 • XVII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą 2011

Maja Sikorowska & Kroke - AVRA

MAJA SIKOROWSKA - krakowska wokalistka śpiewająca także po grecku ma za sobą kilka lat pracy estradowej, najpierw z zespołem Pod Budą, której liderem jest jej ojciec, obecnie solo. Jej dokonania utrwalone zostały na trzech płytach nagranych wspólnie z ojcem: „Kraków – Saloniki” nominowanej do nagrody Fryderyka, „Sprawa rodzinna” a także okazjonalne wydawnictwo z pastorałkami i kolędami.

KROKE (w języku Jidysz oznacza Kraków) zostało utworzone w 1992 roku przez trójkę przyjaciół: Tomasza Kukurbę (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas). Członkowie zespołu przeszli przez wszystkie etapy klasycznej edukacji muzycznej, mają także za sobą eksperymenty z jazzem oraz muzyką nowoczesną. Początkowo zespół kojarzony był z muzyką klezmerską z silnymi wpływami bałkańskimi. Aktualnie w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając improwizacjami - tworzy swój własny, charakterystyczny styl. W swoim dorobku Kroke ma 11 autorskich płyt, oraz „East Meets East” nagrane z Nigelem Kennedym i „Śpiewam Życie” z Edytą Geppert.

Wspólna płyta „AVRA” została nagrana w 2010 r w Krakowie, w studio Nieustraszeni Łowcy Dźwięków. Zawiera 12 utworów zaśpiewanych przez Maję Sikorowską w języku greckim. Jak w każdym kraju, obok lukrowanej szmiry, powstają pieśni piękne, pieśni mądre, dotyczące różnych regionów i różnych środowisk. Pietyzm Greków dla tradycji pozwala by przebojami zostawały zarówno melodie ludowe, jak te z nurtu rebetiko czyli folkloru miejskiego i te wreszcie pisane przez współczesnych zawodowych autorów. Maja Sikorowska penetruje owe klimaty od dziecka znając język grecki tak samo jak polski, będąc na dodatek przygotowanym muzykiem ( matura w klasie fortepianu). Krakowski zespół Kroke to nie tylko świetni wirtuozi, to przede wszystkim ludzie szukający w muzyce nowych wyzwań, a grecki materiał z jego melizmatami i nieparzystymi rytmami takim wyzwaniem właśnie jest. Powstała płyta niezwykła, energetyczna i liryczna zarazem każąca ponieść się przebojowej frazie lub zasłuchać w nostalgiczną kantylenę. Nie znajdziecie w niej śladu komercji ani koniunktury, bowiem powstała w wyniku eksplozji identycznych marzeń artystów. Przejmujący głos Mai ,oraz misterne dźwięki altówki, akordeonu, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych przeniosą was do świata, który was zaczaruje, mimo że wyśpiewany w obcym języku. Otoczy was swoją tytułową aurą.

Maja Sikorowska i Kroke – połączenie dwóch żywiołów. Wokalistki władającej perfekcyjnie językiem greckim i zespołu doskonale poruszającego się w bałkańskich klimatach przyniosło niezwykłą płytę „Avra”, która próbuje polskiemu słuchaczowi pokazać piękno i autentyzm muzyki, której dotychczas nad Wisłą w takiej formie nie prezentowano. Poruszające współbrzmienie głosu i instrumentów przenosi słuchaczy w inne rejony Europy.